Pokój umarłych

Autorzy: Adrianna Król i Marta Myszka.

 

Atuty:

świetna książka kryminalna; szczególnie okrutne zbrodnie (jeśli gdziekolwiek można to nazwać atutem, to tylko w książkach lub filmach kryminalnych); pokazanie sprawy z perspektywy kobiety (brygadier) interesującej się psychologią kryminalną; napięcie od początku do końca książki

Mankamenty:

według mnie brak. Wspaniały kryminał!

Ocena: zasłużona 6

Pomysłowość pisarza: dopracowanie każdego najmniejszego elementu zbrodni; różne perspektywy spojrzenia na świat

 

Pokój umarłych to wspaniała książka dla pasjonatów kryminalistyki, lecz także dla moli książkowych. Trzyma czytelnika w napięciu od początku do końca i stopniowo odkrywamy kolejne elementy układanki – razem ze śledczymi.

Graffiti, szalona jazda samochodem, potrącenie mężczyzny, morderstwo dziewczynki – każda strona Pokoju umarłych wciąga nas coraz bardziej. Z zapartym tchem czytamy kolejne wnioski i domysły, każdy dialog i przesłuchanie. Umysł brygadier Lucie Henebelle działa na najwyższych obrotach, sprawdza każdy detal, dopasowuje elementy układanki i sporządza portret psychologiczny w swojej głowie. Tylko czy jej pomoc na coś się przyda?

Lalki Beauty Eaton, włos wilka i garbowanie skór – co łączy te elementy? Jeśli chcecie się o tym przekonać i na dodatek przeczytać naprawdę dobry kryminał, powinniście sięgnąć po tę książkę!

 

 

POKÓJ UMARŁYCH

Franck Thilliez

 

W ciemnym pokoju obija się o ściany porwana, niewidoma dziewczynka. Policjanci znajdują kolejne zwłoki. Nocą, przez małe francuskie miasteczko idzie mężczyzna, niosąc walizkę z dwoma milionami euro. Dwóch młodych, bezrobotnych informatyków bezskutecznie szuka pracy i odreagowuje stres dzięki szybkiej jeździe samochodem… Co połączy te wydawałoby się nie mające ze sobą nic wspólnego osoby i wydarzenia? Ich losy powoli splatają się, tworząc niesamowitą historię trzymającą w napięciu i niepewności do ostatniej strony.

Książka jest napisana przyjemnym, nieskomplikowanym językiem, choć niektóre metafory budzą niepewność. Napięcie towarzyszy nam do końca powieści, a krwawe i okrutne opisy poczynań mordercy względem chorych, niewinnych dzieci tylko podsycają całość, podając nam na tacy szczyptę grozy i strachu. Postaci są wyraziste i barwne: policjantka, traktująca swoją pracę jak powołanie, odważna i dociekliwa. Dwaj informatycy, przeciętni obywatele, i nagła szansa zdobycia bogactwa, która miesza w głowie. I… morderca. Mamy tu do czynienia z dobrze zarysowanym portretem psychologicznym zabójcy, postacią przemyślaną i rozłożoną na kawałki puzzli, które czytelnik zbiera kartka po kartce, układając wszystko w jedną, logiczną całość.

Warto też dodać, że Franck Thillez otrzymał za tę powieść nagrodę czytelników „Quais du polar”.

Jak napis na okładce wskazuje, mamy do czynienia z „DOBRYM KRYMINAŁEM”. Dlatego polecam, bo po książkę sięgnąć warto. Moja ocena to zasłużona 5+.

 

Więcej aktualności

Stowarzyszenie wędrujących dżinsów
Autorzy: Adrianna Król i Marta Myszka.   Atuty: książka opowiada wiarygodną historię; jest napisana zrozumiałym językiem Ocena: 3,5 Komu polecam? nastolatkom: przede wszystkim dziewczynom, lecz także chłopakom chcącym poznać tok myślenia dziewczyn Książka typowo dla nastolatek. Pisana przez kobietę, językiem współczesnym, co sprawia, że wszystko jest doskonale zrozumiałe. „Stowarzyszenie wędrujących dżinsów” ukazuje cztery światopoglądy. Czytamy ... Pokój umarłych
Czytaj więcej...
Miasto kości
Autorzy: Adrianna Król i Marta Myszka.   Atuty: częste zwroty akcji; szczegółowe opisanie bohaterów (bezpośrednio jak i pośrednio) oraz jaskrawe pokazanie ich dominujących cech; zaskakujące wątki gładko wplecione w fabułę książki; zakończenie nietypowe, zachęcające do kolejnej części; wciągająca fabuła Ocena: 6 Komu polecam? głównie dziewczętom lubiącym wątki miłosne powiązane ze światem nadprzyrodzonym; nie polecam chłopcom: ... Pokój umarłych
Czytaj więcej...