W dniach od 11 do 19 maja 2019 r. w całej Polsce organizowane było niecodzienne wydarzenie o nazwie „Cyfrowa Majówka”. Do akcji dołączyła również nasza biblioteka, która przygotowała warsztaty z programowania oraz wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.
Zajęcia zorganizowane zostały w ramach realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechnienia korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”. Ich celem było rozwijanie zainteresowań cyfrowymi technologiami oraz wzrost kompetencji dzieci i młodzieży w zakresie ich stosowania.
Podczas zajęć z kodowania zaprogramowaliśmy własną grę ruchową, która z powodzeniem mogłaby znaleźć się w grach typu Just Dance i Dance Central. Każda łamigłówka polegała na utworzeniu tańca, w którym biorą udział wybrani tancerze, wykonując przeróżne figury w różnych zespołowych konfiguracjach tanecznych. Tańce odbywały się do muzyki, którą młodzież zna i lubi. Wielkim plusem jest to, że program ten jest ogólnodostępny, bezpłatny, a uczestnicy efekty swojej pracy mogą udostępnić innym na ich mobilne urządzenia.
Pokazaliśmy także możliwości, jakie wiążą się z wykorzystaniem wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Problem z przetłumaczeniem tytułu książki na inny język? Z tłumaczem Google to żaden problem! Najmłodsi przekonali się, że wystarczy uruchomić aplikację i objąć aparatem obszar z tekstem, żeby treść książki magicznie wyświetlała się na ekranie w języku angielskim. Później udowodniliśmy, że nie trzeba wydawać fortuny, aby móc rozpocząć przygodę z wirtualną rzeczywistością. Wystarczy do tego smartfon z dostępem do internetu i zwykłe kartonowe gogle. Nie jest to może zestaw marzeń, ale seans „Sonarii” w Google Stories i tak wywarł na widzach duże wrażenie.