To życiowe motto Justyny Kopińskiej, gościa sępoleńskiej biblioteki, autorki wstrząsających, kryminalnych reportaży, która jako pierwsza polska dziennikarka zdobyła „europejskiego Pulitzera”, prestiżową nagrodę European Press Prize .
Rozgłos przyniosła jej książka „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadecie?” traktująca o śledztwa prowadzonym w sprawie przemocy wobec dzieci w ośrodku prowadzonym przez siostry Boromeuszki w Zabrzu. Kolejne reportaże „Polska odwraca oczy” i „Z nienawiści do kobiet” również poruszają tematykę kryminalną. Zgoła odmienny jest zbiór felietonów, tekstów i przemyśleń „Lekarstwo dla duszy”, których wspólnym mianownikiem jest otaczające nas dobro.
Justyna Kopińska przez wiele lat związana była z Gazetą Wyborczą, pisała teksty m.in. do Dużego Formatu. W 2018 r. zakończyła ten etap w swojej zawodowej karierze. Aktualnie jej felietony można czytać w polskim Voque.
W młodości, zanim zaczęła pisać, chciała być policjantką. Miała nadzieję, że praca w policji będzie jej wkładem w zmienianie świata na lepsze. Złudzeń pozbawiły ją w wieku 19 lat rozmowy z policjantami, którzy bez ogródek opowiadali, z jakimi ograniczeniami, a często także kompromisami moralnymi, wiąże się praca w organach ścigania. Rozczarowana tymi realiami, dokonała przekalkulowania swoich młodzieńczych aspiracji i doszła do wniosku, że większy wpływ na rzeczywistość niż służba w policji zapewni jej praca dziennikarki śledczej.
Siła jej tekstów, mimo szokującej tematyki, tkwi właśnie w ich rzetelności i wiarygodności. Zarówno w artykułach, jak i w książkach, Justyna Kopińska nigdy nie szukała niezdrowej sensacji. Jej intencją zawsze było spowodowanie zmiany w opisywanej rzeczywistości, nie wahała się podawać imion i nazwisk osób odpowiedzialnych za popełnione zło.
Mimo ogromnego psychicznego obciążenia autorka czyni wiele dobrego. Przez podejmowane tematy, dzięki swoim tekstom jej reportaże przyczyniają się do napiętnowania i ukarania winnych oraz do wprowadzenia zmian w prawie i procedurach prawnych.
Spotkanie zorganizowane było w ramach projektu „Biblioteczny niezbędnik” współfinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.