Dumni z Polski od najmłodszych lat

Już po raz dwunasty zaprosiliśmy dzieci z powiatu sępoleńskiego do konkursu recytatorskiego WIERSZYKARNIA.

Miłośnicy poezji w ramach obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości recytowali wiersze o tematyce patriotycznej pod hasłem „Polak to brzmi dumnie”. Konkurs miał na celu pielęgnowanie postaw patriotycznych, popularyzowanie poezji i prozy opiewającej piękno naszej Ojczyzny, a także popularyzowanie piękna i wartości narodowej kultury.

Przez dwa dni uczniowie szkół podstawowych oraz przedszkolaki recytowały wiersze Władysława Bełzy, Joanny Białobrzeskiej, Władysława Broniewskiego, Czesława Janczarskiego i wielu innych znanych poetów polskich. Do konkursu zgłosiły się 72 osoby. Jury w składzie: Renata Bukolt, Danuta Marciniak i Bożena Krogulec wyłoniło laureatów.

Wśród najmłodszych uczestników – przedszkolaków – za wspaniały występ nagrody otrzymali: za pierwsze miejsce – Gaja Bettin za recytację wiersza pt. „Modlitwa polskiego dziewczęcia” Władysława Bełzy. Drugie miejsce zajął Kosma Bettin a trzecie – Paweł Siekierkowski.

Przyznano również cztery wyróżnienia dla: Antoniego Molika, Mai Kurzyńskiej, Izabeli Kotowskiej i Sandry Chorodyńskiej.

Kolejnego dnia zmagań recytatorskich wiersze prezentowali uczniowie klas I-III szkół podstawowych z Sępólna Krajeńskiego, Zakrzewka, Przepałkowa, Wiśniewy, Zboża, Zalesia i Sypniewa. Tym razem jury przyznało pierwsze miejsce Bartłomiejowi  Bór, drugie – Aleksandrze  Kądzieli , dwa równorzędne trzecie miejsca – Hubertowi  Musiał i Piotrowi Szydeł. Wyróżnienia otrzymały: Katarzyna Kuszyńska, Maja Lica, Nikola Zgrzeba.

Uczestnicy konkursu udowodnili , że kochają swoją ojczyznę, poznają jej tradycje , znają  symbole narodowe, a tym samym udowodnili, że być Polakiem – to brzmi dumnie!

More news

Żak po profesorsku o aktorstwie
Pierwszy akcent Tygodnia Bibliotek za nami. Cezary Żak okazał się fantastycznym gawędziarzem (swoją drogą – czy kogoś to dziwi?). Aktor opowiedział zgromadzonym o kulisach powstawania najpopularniejszych seriali w Polsce (Ranczo, Miodowe lata) i o trudach pracy w teatrze.
Read more...
Koncert Roberta Fursa za nami
Co łączy Marcina Wyrostka, zwycięzcę programu Mam Talent!, z Robertem Fursem? To proste – akordeon. Ale być może niebawem połączy i popularność, bo pan Robert nie ustępuje umiejętnościami bardziej rozpoznawalnemu koledze. Potwierdzi to każdy, kto był na piątkowym występie Fursa w sępoleńskiej bibliotece.
Read more...