Spotkanie autorskie z Błażejem Torańskim, współautorem książki „Mały Oświęcim

Przemilczana opowieść o jedynym niemieckim dziecięcym obozie koncentracyjnym na terenach Polski.
Obóz przy ulicy Przemysłowej – obóz koncentracyjny dla polskich dzieci, utworzony na terenie łódzkiego getta.
Trafiały tam dzieci od drugiego do szesnastego roku życia. Zmuszano je do pracy ponad siły, bito, głodzono i „wychowywano”; morderczymi ćwiczeniami czy polewaniem zimną wodą i zmuszaniem do stania na mrozie.  Helenka w momencie osadzenia miała jedenaście lat. Do dzisiaj w nocy budzi się co godzinę. Zuzanna też miała jedenaście lat. W pierwszej pracy po wojnie przed dyrektorem stawała jak przed
komendantem. Leon trafił do obozu jako dziewięciolatek. Co noc krzyczy i płacze. Kiedy słyszą nazwisko Pohl, robi im się słabo. Eugenia Pohl była jedną z najokrutniejszych strażniczek obozu – katowała dzieci, polewaniem zimną wodą skazywała je na śmierć przez wychłodzenie. Opowieść o miejscu, które skazano na zapomnienie. Opowieść, która oddaje głos ostatnim świadkom.  Opowieść o dziecięcym piekle.

7 września 2021, godzina 17.00

Spotkanie organizowane w ramach projektu „Biblioteczny niezbędnik” współfinansowanego ze środków Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z FunduszuPromocji Kultury.

More news

Biblioteczny niezbędnik na Dni Sępólna
W ramach Dni Miasta trwających od 6 do 15 sierpnia sępoleńska biblioteka zaprosiła mieszkańców na plenerowy koncert zespołu smyczkowego Arte Con Brio pod batutą Mirosława Przybyła pn. „Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna.” 
Read more...
Spotkanie w Klubie Podróżnika z Joanną Nowak
„Somos dos” – mam na imię Asia, z wykształcenia jestem fizjoterapeutą, z zamiłowania podróżnikiem, fotografem… Od 2015 roku prowadzę bloga, a od 2020 roku także opowiadam o różnych aspektach podróży z dzieckiem na slajdowiskach, warsztatach i festiwalach.
Read more...