„Wiadomości ze świata” – Tydzień z Internetem 2018

Jak ocenić wiarygodność informacji znalezionej w Internecie? Jak rozpoznać informację fałszywą (tzw. fake news?) Co zrobić, by spojrzeć na to samo wydarzenie z innej perspektywy? Na te i inne pytania odpowiedzi starała się udzielić młodzież uczestnicząca w warsztatach pn. „Wiadomości ze świata” zorganizowanych przez naszą bibliotekę w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii „Tydzień z Internetem”.


Podczas zajęć młodzież wcieliła się w rolę reporterów i reporterek odpowiedzialnych za rubrykę popularnego serwisu internetowego. Drużyny otrzymały do wykonania cztery zdania, których celem było przygotowanie ich do wybrania i zredagowania informacji do najnowszego wydania „Wiadomości ze świata”.  Na każdej ze stacji padało inne pytanie. Krzysztof Kolumb – odkrywca czy najeźdźca? Czy globalne ocieplenie to mit? Jak wygląda mapa świata z perspektywy Australii? Czy okładki czasopism mogą powielać stereotypy? Każde z tych zadań miało zachęcenie młodzieży do krytycznego myślenia.
W rezultacie każda osoba, która wzięła udział w warsztacie miała okazję przekonać się, że to, jak odbieramy i rozumiemy docierające do nas informacje o świecie, jest silnie związane z tym, gdzie żyjemy.  Wspólnie zastanowiliśmy się także nad tym, czy przekazy medialne zawsze opierają się na rzetelnych źródłach i w jaki sposób można ocenić ich wiarygodność.
„Tydzień z Internetem” to ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez organizację pozarządową Telecentre-Europe. Koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Inicjatywa ta już od siedmiu lat zachęca do odkrywania potencjału Internetu i korzystania z możliwości, jakie dają nowe technologie.

More news