Dawno temu nie było telewizji, ani możliwości czytania, ale były wędrowne bajarki. Przenosiły zasłyszane historie do kolejnej wioski, które odwiedzały. Współczesne bajarki zazwyczaj odwiedzają placówki publiczne i inne miejsca, w których dzieci mają ochotę wysłuchać ciekawych opowieści. Takim wyjątkowym miejscem okazała się nasza biblioteka, gdzie odbywały się międzypokoleniowe spotkania dla dzieci w wieku
od 3 do 8 lat oraz ich rodziców. W rolę bajarki wcielali się rodzice, którzy czytali dzieciom głośno najbardziej znane i lubiane baśnie polskie. Zajęcia poszerzone zostały także o tematykę edukacji regionalnej, dla której punktem wyjścia były krajeńskie baśnie i legendy. Inspiracją do zajęć stał się obraz znajdujący się
w sępoleńskiej bibliotece, który od pokoleń wita najmłodszych czytelników. Namalowany sprzed czterdziestu lat, zaczerpnięty został z okładki książki „Królestwo Baśni” napisanej przez Ewę Szelburg – Zarębinę. Dzięki twórczym zabawom dzieci mogły poznać zaczarowane miejsca i odgadnąć tajemnicę obrazu.
Miały również okazję przypomnieć sobie jak wygląda Królowa Bajki, leśny ludek, czarownik czy wróżka – postaci dobrze znane wszystkim z klasyki polskiej literatury. Spotkania dla uczestników projektu zakończyły się miłą niespodzianką. Dzieci obdarowane zostały foto-puzzlami, przedstawiającymi ilustrację z książki pt.
„Królestwo Bajki”, która stanowiła motyw przewodni projektu.
Zadanie realizowane było w ramach projektu „Królestwo Bajki, czyli historia jednego obrazu” przez Stowarzyszenie „Trzecie Miejsce” we współpracy z Biblioteką Publiczną im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim. Projekt finansowany był ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.