Pod tym hasłem na początku grudnia w bibliotece miało miejsce spotkanie z dr Katarzyną Maniewską z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, która przybliżyła nam życiorys kapłana. Miało to związek z przypadająca w tym roku 30-tą rocznicą męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.
Popiełuszko od wczesnych lat wykazywał zainteresowanie sferą duchową ludzkiego życia, często oddawał się modlitwie i rozmyślaniom. Ta droga zaprowadziła go do seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Swoją działalność duszpasterską i nauczanie opierał na przesłaniu: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Był symbolem niezłomności i odwagi. Zyskał autorytet i szerokie poparcie społeczne.
Działalność ks. Jerzego Popiełuszki ówczesne władze PRL uznały za krytykę i sprzeciw wobec systemu komunistycznego. Próbowano go zastraszać różnymi sposobami (donosy, anonimy, telefony z pogróżkami, podrzucanie antypaństwowych ulotek itp.) Niemożność „złamania” księdza doprowadziła w końcu do ostatecznego kroku ze strony władz.
19 października 1984 r. ks. Popiełuszko wracając z Bydgoszczy do Warszawy, niedaleko miejscowości Górsk, wraz ze swoim kierowcą został uprowadzony przez funkcjonariuszy Departamentu IV MSW. Ksiądz Jerzy po wielogodzinnych torturach został zamordowany i wrzucony do Wisły.
Pogrzeb odbył się w Warszawie i zgromadził wielotysięczne tłumy. Wszędzie były widoczne transparenty zdelegalizowanej wówczas „Solidarności”. Duchowny został pochowany przy kościele św. Stanisława Kostki, gdzie był wikarym. Miejsce to jest do dziś celem licznych pielgrzymek.