Wielki świat w małej bibliotece: Luciano Pavarotti – ulubieniec milionów

3 października w sępoleńskiej Bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Muzycznych fascynacji”. Tym razem jego bohaterem był Luciano Pavarotti – najpopularniejszy artysta operowy ostatniego półwiecza. O jego życiu i drodze do wielkiej światowej kariery opowiadał Leszek Skaza ilustrując poszczególne jej etapy fragmentami filmowych wersji oper, oraz nagraniami koncertowymi na żywo. Można było usłyszeć arie z takich m.in. oper jak: „Rigoletto”, „Cyganeria” i „Turandot”; sławną pieśń „O sole mio” w wykonaniu trzech tenorów i nie mniej sławne „Ave Maria” i „Wróć do Sorento”. Na samym początku spotkania Teresa Fidera przedstawiła napisany przez siebie wiersz poświęcony wielkiemu artyście.

Luciano Pavarotti urodził się w 1935 r. w Modenie we Włoszech. Muzyka otaczała go od dzieciństwa, gdyż w domu słuchano namiętnie płyt z nagraniami wielkich artystów, a jego ojciec był chórzystą w miejscowej katedrze. Kiedy Luciano miał 12 lat usłyszał na żywo śpiew Beniamina Gigli – największego artysty operowego tamtych lat. Wtedy zapragnął też zostać śpiewakiem. Dzięki wygranemu konkursowi w 1961 roku zadebiutował na scenie w „Cyganerii” Pucciniego. Odniósł duży sukces. Kolejne lata przyniosły występy na dalszych scenach włoskich oraz w Wiedniu i w Londynie. W 1967 r., właśnie w Londynie zaśpiewał w operze „Córka pułku” Donizettiego. Wykonał arię głównego bohatera w oryginalnej tonacji i z serią zapierających dech dziewięciu wysokich „C”. To stało się legendą sztuki wokalnej i przepustką do prawdziwie światowej kariery. Wkrótce śpiewa na największych scenach całej Europy i Ameryki. Jest podziwiany nie tylko za głos o pięknej, słonecznej barwie, ale i za osobisty urok, koleżeńskość i serdeczność w kontaktach z publicznością, która odpłaca mu tym samym. Na jego wielkie plenerowe koncerty przychodziły setki tysięcy ludzi, sale operowe i koncertowe pękały w szwach. Artysta udzielał się także charytatywnie, przekazując ogromne sumy na walkę z chorobami i inne społeczne cele. Kiedy 6 września 2007 roku zmarł, jego trumnę przybrano kwiatami słonecznika w podzięce za słońce, wzruszenia i radość jakie ofiarowywał swym śpiewem mieszkańcom Ziemi podczas 40-letniej kariery. W pogrzebie uczestniczyli przedstawiciele rządu włoskiego, ONZ i ponad 50 tys. mieszkańców rodzinnego miasta i przyjaciół z całego świata.

Warto zaznaczyć, że Pavarotti dwukrotnie był także w Polsce. W 1964 r. jako mało znany jeszcze śpiewak wystąpił w Bydgoszczy i kilku innych miastach naszego regionu, a w 1995 r. przybył z koncertem do Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Luciano Pavarotti pozostaje wciąż żywą legendą, a jego interpretacje wielu operowych ról, do dziś traktuje się jako wzorcowe.

Wśród sporego grona miłośników sztuki Pavarottiego, którzy pojawili się tego wieczoru w Bibliotece, pojawiły się też pytania dotyczące kolejne spotkanie i bohatera wieczoru. Chociaż żadne konkretne deklaracje nie padły, ale prawdopodobne jest, że następne „Fascynacje” odbędą się na początku grudnia. Być może będzie to spotkanie z dziełami Giacomo Pucciniego, włoskiego kompozytora operowego, którego 155 rocznica urodzin przypada właśnie w grudniu tego roku.

More news

Księga kondolencyjna po śmierci Tadeusza Mazowieckiego
28 października br. zmarł Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier III RP, doradca Prezydenta RP, Kawaler Orderu Orła Białego. Mieszkańcy Gminy Sępólno Krajeńskie mogą wyrazić swój żal i smutek związany ze śmiercią tego wyjątkowego człowieka i polityka. Księga kondolencyjna jest wyłożona w Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie Kraj. przy ul. Jeziornej 6.
Read more...
HALLOWEEN W SĘPOLEŃSKIEJ BIBLIOTECE
„Potworny seans” przyciągnął do biblioteki wielu fanów bajek z dreszczykiem. Co niektórzy przynieśli do nas nawet swoje ulubione lalki Monster High. W halloweenowy wieczór czytelnię dla dzieci opanowali najmłodsi w przebraniach czarownic, w towarzystwie czarnych kotów, wampirów czy czarodziejów.
Read more...