„Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” – debata lokalna w Sępólnie Krajeńskim

O tym, co nas łączy – w bibliotekach.

To, co nas – Polaków – łączy, jest większe od tego, co nas dzieli – z takiego założenia wychodzą organizatorzy debat lokalnych, które w tygodniu 15-21 maja odbyły się w ponad 50 miejscowościach w całej Polsce.  Jedną z debat zorganizowała nasza biblioteka.

Debata jest częścią projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”, organizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. To projekt, którego celem jest wywołanie szerokiej dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności. – Lokalne wspólnoty stanowią od zawsze jedną z najbliższych człowiekowi przestrzeni społecznych. To właśnie w nich zachodzą procesy, które decydują o jakości naszego życia. Wspólnie bowiem dbamy o to, aby nasze dzieci uczyły się na przyzwoitym poziomie, rynek pracy miał oferty dla nas wszystkich, a na ulicach było czysto i bezpiecznie. Robimy wszystko, żebyśmy dobrze się czuli i jednocześnie mogli być dumni z miejsca, w którym żyjemy. Do działania na rzecz dobra wspólnego potrzebne jest jedno – poczucie bycia wspólnotą. Dlatego w ramach projektu zadajemy lokalnym liderom pytanie o to, jak tę wspólnotę budować i co robić, by wzmacniać więzi między mieszkańcami – mówi Piotr Zbieranek, koordynator projektu.

Do udziału w projekcie została zaproszona m.in. Biblioteka Publiczna w Sępólnie Krajeńskim. – Organizatorzy na miejsce debat wybrali biblioteki, ponieważ są one nie tylko lokalnym centrum dostępu do informacji i wiedzy, ale także przestrzenią spotkań – tak potrzebnych zwłaszcza w mniejszych miejscowościach – mówi Grażyna Kędzierska, dyrektor sępoleńskiej biblioteki.

Debata w Sępólnie Krajeńskim odbyła się 17 maja 2017. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu : Burmistrz Sępólna Krajeńskiego -Waldemar Stupałkowski, Mirosław Pestka- radny , Marek Chart-przewodniczący Rady Powiatu Sępoleńskiego, dyrektorzy szkół i instytucji, reprezentanci organizacji pozarządowych, młodzież, seniorzy, czytelnicy biblioteki a także mieszkańcy. Spotkanie  miało formę warsztatu, który prowadziła Alicja Kraska-moderatorka  FRSI.

Efekty i wnioski ze wszystkich dyskusji zostaną przedstawione opinii publicznej za pośrednictwem partnerów medialnych oraz na Kongresie Obywatelskim w listopadzie 2017 r. w Warszawie. Raport z debat zostanie wręczony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie.

Projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski.

Projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” jest organizowany w ramach Kongresu Obywatelskiego, który od 10 lat jest miejscem spotkania, wymiany refleksji i dyskusji między Polakami. Kongres to prestiżowe przedsięwzięcie, które angażuje znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu.  Wśród osób, które uczestniczyły w debatach, są m.in.: Ewa  Błaszczyk, Jan Englert, Lech Wałęsa s. Małgorzata Chmielewska, Rafał Sonik czy Jacek Żakowski. Kongres zawsze skupia uwagę wielu mediów.

Więcej o projekcie: www.kongresobywatelski.pl, zakładka: Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej

Kontakt:

[email protected]

tel. 52 3880220 Grażyna Kędzierska

 


 

 

Więcej aktualności

W pogoni za endorfinami
Po spotkaniu z Ryszardem Kałaczyńskim nie sposób oprzeć się wrażeniu, że przed chwilą miało się do czynienia z fenomenem. Żaden trening nie jest bowiem w stanie wytłumaczyć 366 maratonów przebiegniętych w 366 dni.
Czytaj więcej...